Toyota AE86

Toyota Corolla AE86, zwana także z japońskiego Hachi-Roku (pol. osiem-sześć) jest jeżdżącą legendą motoryzacji, oraz jednym z samochodów, które przyczyniły się do powstania Driftu. Swoją sławę zawdzięcza nie tylko wielu sukcesom sportowym. Toyota była głównym bohaterem japońskiej kreskówki “Initial D”, dzięki czemu jej imię zostało spopularyzowane, przez media masowego przekazu. 

Jak to, tylko 130 koni?
Tak, AE86 posiadała 16-zaworowy silnik w układzie DOHC o pojemności 1.6, który generował “tylko” 130 koni mechanicznych. Warto dodać, że jednostka posiadała autorski system T-VIS, który oznaczał zmienną geometrię układu dolotowego. Jednakże, połączenie tej mocy z niską masą, wynoszącą zaledwie 940 kg w najpopularniejszym nadwoziu typu liftback, powodowało niesamowite właściwości jezdne. Samochód potrafił zarzucać tyłem na każdym zakręcie. Dodając do tego rozłożenie masy w stosunku 53:47, oraz 4 niezależne hamulce tarczowe, powodowało iż Corolla prowadziła się naprawdę pewnie. Przypisywanie jej początków Driftu nie jest tutaj przesadą. Pochodzący z Japonii “Król Driftu” Keiichi Tsuchiya, posiada na własność zmodyfikowaną Toyotę AE86, którą dokonywał licznych popisów na górskich zakrętach. 

Sama Toyota pozostaje dziś wyłącznie marzeniem. Znalezienie jej w Polsce jest praktycznie niemożliwe. Jedynie w Japonii możemy dostać taką Corollę w stanie nadającym się do jazdy, lecz jej cena, która z każdym rokiem rośnie, na dzień dzisiejszy wynosi około 30 tysięcy złotych. Mimo wszystko warto pamiętać o tej wspaniałej legendzie motoryzacyjnej, która zapoczątkowała widowiskową dyscyplinę sportową, jaką jest Drift. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne