System ABS — czym jest?
Powszechnie znany model ABS-u zmontowany jest przede wszystkim ze specjalnych części, które nadzorują prędkość obrotową wszystkich kół. Oprócz tego znaczącym komponentem są zawory zmniejszające ciśnienie w każdym obwodzie hamowania. Za regulację czynników odpowiedzialny jest komputer, który angażuje cały system, monitorując aktualne obroty osi.
Podczas jazdy bez zatrzymywania kontrolery pobierają odczyt o szybkości samochodu. System wykorzystuje te obliczenia w czasie naciśnięcia pedału hamulca. ABS wykonuje więc autodiagnozę na bieżąco. Dzięki temu jest to bardzo ważny układ zabezpieczający w każdym aucie. W momencie awarii oświetli adekwatną kontrolkę na desce rozdzielczej. Naprawy powinno się za każdym razem wykonywać niezwłocznie, gdyż hamulec bez wspomagania powoduje zagrożenie na drodze.
Na czym polega działanie ABS?
Gdy jedna z osi auta przestaje się obracać, skutkiem jest gwałtowne zmniejszenie kontroli. ABS to system, który zmniejsza niebezpieczeństwo takiego zdarzenia. Imituje on hamowanie impulsowe ze zdecydowanie większą starannością niż kierowca. W konsekwencji sterowność pojazdu jest utrzymana. Mechanizm uruchamia się, gdy jedno z kół zacznie poruszać się z mniejszą prędkością od innych. ABS redukuje wtedy moc hamowania tylko konkretnego obwodu. Kiedy obroty znowu zostają przyspieszone hamulce są silniejsze.
Warto sprawdzić, że układ ABS nie wymaga specjalnie opracowanej metody hamowania. Schemat działania jest nieprawdopodobnie prosty. Wystarczy, że w czasie awaryjnego hamowania nadepnie się pedał hamulca do podłogi. Nie powinno się puszczać go do całkowitego zatrzymania pojazdu. Takie działanie jest sygnałem dla systemu, który zagwarantuje większą kontrolę.
Korzyści ABS-u — na co zwrócić uwagę?
System ABS pozwala na silne hamowanie w nagłym trybie bez ryzyka wpadnięcia w niekontrolowany poślizg. Jest to bez wątpienia najważniejszy atut tego wspomagania, który sprawił, że wszystkie pojazdy są bezpieczniejsze. Obowiązek montażu układu ABS wniesiono zarówno w naszym kraju, jak i w całej Unii Europejskiej. Oprócz zmniejszenia prawdopodobieństwa utraty sterowności pojazdu komputer zapewnia także:
- skrócenie odległości hamowania,
- utrzymanie stabilnego toru hamowania,
- wzmocnienie sterowności pojazdu podczas gwałtownego wytracania prędkości.
Warto jednak pamiętać, że sam system nie wniesie kompletnego bezpieczeństwa, jeśli osoba za kółkiem nie będzie przygotowana. Dobra reakcja oraz nienaganny stan techniczny pojazdu to tak samo istotne czynniki. Zniszczone bloczki hamulcowe lub inne komponenty mogą wpłynąć mocno negatywnie na funkcjonowanie ABS. W związku z tym w żadnym przypadku nie powinno się ignorować usterek i systematycznie wymieniać części na nowe. Na portalu Auto-Set dowiesz się jeszcze więcej o swoim aucie i szczegółach jego eksploatacji.