Strona głównaSportowe autaIle jest warte Twoje auto? Jak sprawdzić wartość rynkową posiadanego pojazdu?

Ile jest warte Twoje auto? Jak sprawdzić wartość rynkową posiadanego pojazdu?

Samochód to nie tylko środek lokomocji czy narzędzie pracy, ale również swoista lokata kapitału. Niektóre modele aut cieszą się doskonałą reputacją, co przekłada się na ich wysoką wartość nawet w przypadku starszych modeli, podczas gdy cena innych pojazdów gwałtownie spada niemal wraz z otwarciem drzwi. Jak ocenić wartość rynkową swojego auta?

Internetowe kalkulatory i bazy danych

Wystarczy dostęp do sieci oraz podstawowe informacje na temat samochodu, aby uzyskać wstępną wycenę z darmowych witryn. To zdecydowanie najszybszy sposób na poznanie przybliżonej wartości rynkowej auta, jednakże rozwiązanie to ma swoje oczywiste wady. Wycena przeprowadzana jest zwykle na podstawie kilku najistotniejszych czynników, takich jak marka, model, rok produkcji, rodzaj jednostki napędowej oraz przebieg. Z tego powodu szacunek nie zawsze pokrywa się z rzeczywistą wartością samochodu, gdyż stopień eksploatacji zależy również od sposobu użytkowania auta, a dwa identyczne modele o takim samym przebiegu, mogą się znacznie różnić pod względem stanu technicznego.

Aby uzyskać dokładniejszą ocenę można skorzystać z usług profesjonalnych baz danych, takich jak Info-Ekspert czy Eurotax. Witryny te umożliwiają znacznie dokładniejszą ocenę wartości rynkowej samochodu na podstawie m.in. wyposażenia dodatkowego oraz przeszłości konkretnego pojazdu. Profesjonalne bazy danych korzystają z możliwości zidentyfikowania pojazdu za pomocą numeru VIN, a także monitorują notowania sprzedaży pojazdów nawet do 24 lat wstecz. Co więcej, tego typu witryny oferują możliwość wprowadzenia dodatkowych korekt, umożliwiających jeszcze dokładniejszą wycenę. Z tego typu narzędzi korzystają zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby również klienci indywidualni uzyskali dostęp do baz danych. Warto mieć w pamięci, że przygotowanie takiej wyceny wiąże się z opłatami, ale nie jest to duży wydatek.

Wynajęcie rzeczoznawcy

Nawet najlepsza baza danych nie będzie w stanie zweryfikować jakości lakieru lub usług blacharskich, jeżeli do wniosku nie zostaną załączone zdjęcia. Jednakże nawet w takiej sytuacji specjalista będzie opierał wycenę o dostępny materiał, bez możliwości obejrzenia zakamarków podwozia lub bagażnika. Jeżeli chcemy uzyskać pełną wycenę, obejmującą dokładne oględziny auta, konieczne może być skorzystanie z usług fachowca. To z pewnością najdroższe rozwiązanie, ale jednocześnie zapewnia możliwość poznania ceny rynkowej z największą dokładnością.

Kontakt ze skupem samochodów

Jeżeli chcemy jednocześnie sprawdzić wartość auta i od razu je sprzedać, najlepiej zdecydować się na współpracę ze skupem samochodów autozmieniarka.pl. Firma oferuje bezpłatną wycenę na podstawie podanych przez klienta informacji, które zostają później zweryfikowane w czasie oględzin rzeczoznawcy. Dzięki temu właścicielowi auta zostaje przedstawiona oferta w oparciu o dane odpowiadające aktualnym trendom na rynku.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne